Tartalomjegyzék:
Milyen egy sünbarát kert?
Sünház a kertben
Mi kerül a sünházba?
Mit esznek a sünök?
Sünbarát kertgondozás
Miről lehet felismerni a beteg sünt?
Milyen egy sünbarát kert?
A sünök vadon élő, fokozottan védett állatok. Életterük az erdőtől a városok kertesházas övezetéig terjed. A sünök előszeretettel fogyasztanak többek között rovarokat, de más kártevőket is, mint például csigák, ezért szívesen látott vendégek a kertben. Amennyiben szeretne kertjében otthont biztosítani ezeknek a hasznos állatoknak, több dolgot is megtehet értük:
Egy sünbarát kert elsősorban természetközeli, a sünök védelméhez ezért gyakran a legjobb semmit se csinálni. Megfelelő életteret biztosíthat számukra például egy elhanyagolt sarok is a kertben. A sünök lombhalmok, korhadt fák és nagy sövények alatt találnak maguknak menedéket és élelmet. Az őszi lombhullás idején a sünök téli álomra húzódnak vissza, ezért védelmük rendkívül fontos. Az óvatlanul elvégzett őszi kerti munkák veszélyeztethetik ezeket az emlősöket.
Éjszakai portyáik során nagy távolságokat tesznek meg, gyakran kertről kertre vándorolnak. Ahhoz, hogy szabadon közlekedhessenek, sövénnyel célszerű jelölni a telekhatárt. Ha mégis drótkerítés mellett döntene, akkor nagylyukú fonatot válasszon, hogy átbújhassanak rajta a sünök.
A kertek rendezése során összegereblyézett, ideiglenes levél- és rőzsehalmok ideális búvóhelyet jelenthetnek a telelésre készülő kis emlősök számára. Téli álmuk a hőmérséklet tartósan 8 Celsius-fok alá csökkenésével kezdődik. Kérjük, hogy a leveleket a hagyják kertjükben
minél tovább! Ezek nem csak levelek, melyek "zavarnak" minket embereket, hanem párnák, paplanok és melegítői is ezeknek a gyönyörű kis lényeknek
Így készül a sünbarát kert
A sünök élettere egyre kisebb, ezért szükségük van olyan helyekre, ahol áttelelhetnek. Kertjében könnyedén kialakíthat ilyet nagylyukú drótfonat, evési és ivási lehetőség, valamint akár egy Sünház segítségével. A sünök nagyon kedvelik a természetközeli kerteket, az elhanyagolt sarkokat, természetvédelmi farakásokat, lombhalmokat vagy sövényeket, amelyek táplálékot biztosítanak számukra és védelmet a fagy ellen. Ügyeljen arra, hogy sünbarát kertjében elkerítse a tavat, a robot fűnyíró munkaterületét és más lehetséges veszélyes helyeket.
Sünbarát kertgondozás
Nemcsak a kert kialakítása, hanem a megművelése is lehet sünbarát.
A sünök alkonyatkor és éjszaka aktívak. Ekkor élelem és víz után kutatva járják vadászterületeket. A kerti tó azonban veszélyes lehet rájuk. Ezért érdemes egy le- és felmászási lehetőséget biztosítani számukra. A tóba helyezett vastagabb fadarab vagy egy gallyakból készített hevenyészett híd segítségével biztonságosan kimászhatnak a vízből. Ugyanilyen kijutási segédeszközt érdemes rakni más nagyobb mélyedések, például a pinceablak előtti aknába is. Ugyanakkor akár egy ráccsal is lezárhatja azokat, hogy a sünök ne is mászhassanak be.
Viszonylag gyakran előfordul, hogy kerti munka közben sérülnek meg, vagy pusztulnak el a sünök. A zajok hatására összegömbölyödő sün tüskéire szúródó levéltörmelék szinte láthatatlanná teszi ezt a kis emlőst. A természetvédők azt ajánlják, ne vasvillával, hanem annak nyelével, vagy egy hosszabb és erősebb bottal, majd kesztyűs kézzel fentről - lefelé haladva forgassuk át a halmot. Ezzel ellenőrizhetjük, hogy nincs-e alatta sün?! A komposzt- vagy lombhalmot tehát mindig óvatosan helyezze át és soha ne gyújtsák fel. Magas fű nyírása esetén sem árt óvatosnak lenni. A fűnyírás előtt ellenőrizze, nem helyezte-e ott kényelembe magát egy sün. A sünök biztonsága érdekében ne éjszakára programozza be a fűnyíró robotot, mivel ilyenkor vannak úton. Egy sünbarát kertben lehetőleg mellőzni kell a növényvédő szerek használatát. A rovarölők ugyanis megszüntetik a sünök egyik fontos táplálékforrását. A természetközeli kertészkedés érdekében használjon inkább biológiai szereket és szerves trágyát.
Tipp: Hagyja elvadulni a kert egyes szegleteit, mivel ezzel természetes visszavonulási területet és téli álmukhoz megfelelő helyet biztosíthat a sünöknek. Amennyiben a falevél - és gallyrakás megbontásakor telelő sünt találunk, pakoljunk rá ágakat, leveleket, vagy készítsünk számukra levélhalmot és egy közeli bokor alá helyezzük át őket.
Sünház a kertben
Egy Sünház segítségével kényelmes otthont biztosíthat kertjében egy sünnek. Ebben biztonságban érezheti magát, továbbá akár ehet, aludhat és át is telelhet ott. A sünök ugyanis októbertől áprilisig/májusig téli álmot alszanak. Egy sünház különösen a fiatal sünöket segítheti át a télen, mivel még nincs tapasztalatuk a fészeképítésben. A védett menedék azonban nyáron is hasznos lehet számukra, mert ilyenkor hozzák világra utódaikat.
A sünházat a kert egy nyugodt szegletében állítsa fel. Árnyékos és száraz helyet válasszon, például egy sövény előtt. Ne nézegesse, hogy beköltözött-e már egy sün, különben a félénk állatok hamar odébb állnak. Ügyeljen arra, hogy a búvóhely bejárata a saroknál legyen, mert ez védelmet biztosít macskák ellen.
Mi kerül a sünházba?
Egy sünház alja nyitott, de a teteje víz- és szélálló. A belső szigetelés érdekében szórjon némi száraz lombot, mohát vagy szalmát az aljára. A sün ebből a fészekanyagból készít majd magának kényelmes vackot a téli alváshoz. A sünház külső szigetelése érdekében takarja be rőzsével, így egy kicsit el is rejtheti.
Tipp: A ház felállítása előtt ásson ki alatta egy 15 cm mély gödröt, és töltse fel kaviccsal vagy homokkal, hogy minél kevesebb nedvesség gyűljön össze a sünlakban. Ezzel tulajdonképpen egy vízelvezető réteget hoz létre.
Mit esznek a sünök?
A vadon élő sünök elsősorban rovarokat és más kisebb állatokat esznek. Gyümölcsöt és zöldséget nem fogyasztanak, annál jobban szeretik azonban a gilisztákat és csigákat. Ezért ne etesse őket se gyümölccsel, se zöldséggel, de tejjel sem, mert nem tudják lebontani a laktózt, továbbá csontival tilos etetni a sünöket!
Ha etetni szeretné őket, akkor fontos, hogy változatos eleséget biztosítson számukra. Fűszer nélküli fasírtot vagy rántottát adhat nekik. Ezenkívül a minőségi macskaeledel is jó táplálék a sünök számára. A nedves állateledel ne tartalmazzon zselét vagy fűszerezett szószt, a száraz állateledel pedig gabonát, mivel az nem tesz jót a sünök gyomrának.
A házába vagy a sövény mellé helyezett tálkában vízzel kínálhatja őket, amiért különösen nyáron lesznek hálásak. A tálkában lévő vizet minden nap cserélje.
Miről lehet felismerni a beteg sünt?
Egy sérült vagy beteg sün napközben aktív. Ez a természetellenes viselkedés gyakran azt jelzi, hogy valami baja van az állatnak. Nézze meg alaposan a sünt. Az egészséges sünök alakja körtéhez hasonlít. Testük a kerek hátsótól a fejük felé egyre keskenyebb lesz. Egy beteg sünnek azonban más a formája: inkább egy vastag szalámira hasonlít, amely elöl és hátul is nagyjából ugyanolyan vastag.
Ha beteg sünt talált, értesítsen egy sünmentő egyesületet, az állatmentőket vagy egy állatorvost. Csak kivételes esetben nyúljon a sünhöz, és akkor is vastag munkás- vagy kerti kesztyűben, hogy megvédje magát a szúrós tüskéitől.